بزرگترین شهر زیرزمینی دستکن جهان

بزرگترین شهر زیرزمینی دستکن جهان

به گزارش ایرنا، در پنج کیلومتری شمال کاشان، شهری است که صاحب کتاب ˈتاریخ قمˈ، آن را اقامتگاه انوشیروان، پادشاه ساسانی خوانده و انوش آباد نامیده است و باستان شناسان معتقدند: این محل از مراکز عمده مسکونی فلات ایران بوده است.

اما حکایت نوش آباد برخلاف همه آثار تاریخی، در زیر زمین رقم خورده است، شهری با شبهای بی سحر که مردمش با طی 43 پله به استقبال نور و بهار می آمدند.

در زیر شهر نوش آباد، بزرگترین و شگفت انگیزترین ساختارهای معماری شهری دور از چشمها پنهان مانده است.

این شهر که در سال 1383 کشف شد، بزرگترین شهرزیرزمینی دستکن جهان و از بزرگترین سازه های بشر قدیم است. 

شهر زیرزمینی نوش آباد شهری سه طبقه و کاملا دست ساز است که طبقه اول آن در عمق سه متری و طبقه سوم در عمق 16 متری از سطح زمین ساخته شده و ارتفاع هر طبقه حدود 180 سانتیمتر است. 

شهر زیرزمینی نوش آباد با وسعت و پیشینیه تاریخی خود، اثری فراتر از مراکزی است که بعنوان شهر زیرزمینی در ˈکوبرپدیˈ استرالیا یا ˈکاپادوکیهˈ ترکیه یا ˈونکوورˈ کانادا معرفی شده اند. 

شهر زیرزمینی نوش آباد با معماری دستکن پرتویی از هنر اصیل ایرانی است که با بهره گیری از ظرفیت های طبیعی و نبوغ انسان،ظهور پیدا کرده و نشان از تطابق و تکامل فرهنگی انسان در تعامل با محیط دارد.

ویژگی این نوع معماری در عملکرد فضاهای مختلف موردنیاز بشر نشان می دهد که بانیان دستکن ها ضمن رفع نیاز به سرپناهی برای گذران روزمره زندگی، نگرش مذهبی و اجتماعی را نیز در این ساخت و سازها مورد نظر داشته اند.

شهر زیرزمینی که ˈاوییˈ نیز نامیده می شود، در زیر بافت شهر نوش آباد در سه طبقه با عمق بین چهار تا 18 متر بصورت دستکن ایجاد شده است.

فضاهای متعددی از جمله اتاق، راهرو و چاه ها و کانالها در فضایی عمیق زیرزمینی پاسخی برای چرایی حفر و ساخت ایجاد می کند که در امان ماندن از دست اشرار می تواند پاسخی برای این پرسش باشد.

تا سال 1381 هیچ اطلاعات مستندی از این مجموعه از لحاظ سامانه دفاعی و پناهگاهی از آن در دست نبود و به دخمه های اسرارآمیز شهرت داشت.

این مجموعه از طریق راه های ورود مخفی از منازل، قلعه خشتی مجاور شهر، چاه های داخل مساجد و باغها و بازارها در زمان حمله دشمن، امکان دسترسی سریع و فرار ساکنان را فراهم می کرده است.

اتاق ها به شکل تو در تو با راهروهای زاویه دار که دید مستقیم را با فضای بعدی از بین می برد، ساخته شده است. 

در 20 سانتی متری زیر سقف و به فاصله یک متر در تمام بدنه اتاق ها حفره هایی برای قرار دادن چراغهای پیه سوز برای تامین روشنایی فضاها تعبیه شده است.

در بدنه دیوار اتاق ها و در بعضی از آنها چاهک هایی مشاهده می شود که بسختی می توان وارد آن شد؛ ارتفاع این چاهک ها سه تا پنج متر است که راه ارتباطی به طبقات بعدی است.

در طول مسیر شهر زیر زمینی اتاق هایی به ارتفاع 180سانتی متر به ابعاد مختلف برای اسکان موقت حفاری کرده اند، فضاهای سطح زیرین شهر تا حصار بیرون شهر و حتی شهر تاریخی و تالار نیاسر راه دارد. 

یکی از شگفتی های این مجموعه نبود هیچگونه مشکل تنفسی با توجه به تو در تو بودن فضاهاست.

نوش آباد علاوه براین دست آورد بی نظیر نبوع هنری بشر، دارای جاذبه های تاریخی دیگری همچون قلعه سی زن،مسجد جامع عتیق، آب انبارهای قدیمی،زیارتگاه شاهزاده اسحاق(ع)، رقیه خاتون و شاهزاده ابراهیم (ع)، قلعه مورچان و مساجد قدیمی است که قابلیت جذب گردشگران و مسافران نوروزی را به همراه دارد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/01/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

برنامه و پروژه ها

 • حضور جناب آقای دکتر عزیزی مدیر کل پایگاه های میراث فرهنگی کشور در محل پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد و نشست صمیمانه با مسئولین شهر و گفتگو و تبادل نظر در خصوص آثار تاریخی، میراث فرهنگی و گردشگری شهر نوش آباد و تخصیص اعتبارات و بودجه لازم جهت ساماندهی، مرمت و بهره برداری از چندین پروژه میراثی

  حضور جناب آقای دکتر عزیزی مدیر کل پایگاه های میراث فرهنگی کشور در محل پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد و نشست صمیمانه با مسئولین شهر و گفتگو و تبادل نظر در خصوص آثار تاریخی، میراث فرهنگی و گردشگری شهر نوش آباد و تخصیص اعتبارات و بودجه لازم جهت ساماندهی، مرمت و بهره برداری از چندین پروژه میراثی

  حضور جناب آقای دکتر عزیزی مدیر کل پایگاه های میراث فرهنگی کشور در محل پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد و نشست صمیمانه با مسئولین شهر و گفتگو و تبادل نظر در خصوص آثار تاریخی، میراث فرهنگی و گردشگری شهر نوش آباد و تخصیص اعتبارات و بودجه لازم جهت ساماندهی، مرمت و بهره برداری از چندین پروژه میراثی 🔺دوشنبه دوازدهم خردادماه ۹۹ در محل سالن جلسات پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد

  مشاهده مقاله
 • پیگیری شهردار محترم و شورای اسلامی شهر جهت رفع موارد ترافیکی بلوار ایثارگران،با حضور جناب آقای مهندس آقابیگی(معاون محترم فنی فرماندار) و جناب سرگرد نژاد حسینی رئیس پلیس محترم راهور شهرستان پنج شنبه مورخ ۹۹/۳/۸

  پیگیری شهردار محترم و شورای اسلامی شهر جهت رفع موارد ترافیکی بلوار ایثارگران،با حضور جناب آقای مهندس آقابیگی(معاون محترم فنی فرماندار) و جناب سرگرد نژاد حسینی رئیس پلیس محترم راهور شهرستان پنج شنبه مورخ ۹۹/۳/۸

  پیگیری شهردار محترم و شورای اسلامی شهر جهت رفع موارد ترافیکی بلوار ایثارگران،با حضور جناب آقای مهندس آقابیگی(معاون محترم فنی فرماندار) و جناب سرگرد نژاد حسینی رئیس پلیس محترم راهور شهرستان پنج شنبه مورخ ۹۹/۳/۸

  مشاهده مقاله
 • نشست مشترک میراث فرهنگی،شورا و شهرداری پیرامون هماهنگی جهت انجام پروژه های عمرانی شهر نوش آباد.  ۱۱ خرداد ۹۹

  نشست مشترک میراث فرهنگی،شورا و شهرداری پیرامون هماهنگی جهت انجام پروژه های عمرانی شهر نوش آباد. ۱۱ خرداد ۹۹

  نشست مشترک میراث فرهنگی،شورا و شهرداری پیرامون هماهنگی جهت انجام پروژه های عمرانی شهر نوش آباد. ۱۱ خرداد ۹۹

  مشاهده مقاله
 • شروع عملیات عمرانی سطح شهر با اجرای پروژه کانیوگذاری کوچه شهروند دوم

  شروع عملیات عمرانی سطح شهر با اجرای پروژه کانیوگذاری کوچه شهروند دوم

  شروع عملیات عمرانی با اجرای کانیوگذاری کوچه شهروند دوم ، واقع در بلوار شهید شمس آبادی روبروی شهرداری.... ۱۸ اردیبهشت ماه نود و نه

  مشاهده مقاله
 • بررسی مسائل و مشکلات امور ورزش نوش آباد و پیگیری جذب اعتبارات لازم به منظور ساخت خانه ورزش نوش آباد

  بررسی مسائل و مشکلات امور ورزش نوش آباد و پیگیری جذب اعتبارات لازم به منظور ساخت خانه ورزش نوش آباد

  نشست اعضای شورای شهر و شهردار نوش آباد با آقای فرد نژاد رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان، آقای فتاحی مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان و آقای سجادی نماینده شورا در امور ورزش نوش آباد با موضوع بررسی مسائل و مشکلات امور ورزش نوش آباد و پیگیری جذب اعتبارات لازم به منظور ساخت خانه ورزش نوش آباد

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر