بزرگترین شهر زیرزمینی دستکن جهان

بزرگترین شهر زیرزمینی دستکن جهان

به گزارش ایرنا، در پنج کیلومتری شمال کاشان، شهری است که صاحب کتاب ˈتاریخ قمˈ، آن را اقامتگاه انوشیروان، پادشاه ساسانی خوانده و انوش آباد نامیده است و باستان شناسان معتقدند: این محل از مراکز عمده مسکونی فلات ایران بوده است.

اما حکایت نوش آباد برخلاف همه آثار تاریخی، در زیر زمین رقم خورده است، شهری با شبهای بی سحر که مردمش با طی 43 پله به استقبال نور و بهار می آمدند.

در زیر شهر نوش آباد، بزرگترین و شگفت انگیزترین ساختارهای معماری شهری دور از چشمها پنهان مانده است.

این شهر که در سال 1383 کشف شد، بزرگترین شهرزیرزمینی دستکن جهان و از بزرگترین سازه های بشر قدیم است. 

شهر زیرزمینی نوش آباد شهری سه طبقه و کاملا دست ساز است که طبقه اول آن در عمق سه متری و طبقه سوم در عمق 16 متری از سطح زمین ساخته شده و ارتفاع هر طبقه حدود 180 سانتیمتر است. 

شهر زیرزمینی نوش آباد با وسعت و پیشینیه تاریخی خود، اثری فراتر از مراکزی است که بعنوان شهر زیرزمینی در ˈکوبرپدیˈ استرالیا یا ˈکاپادوکیهˈ ترکیه یا ˈونکوورˈ کانادا معرفی شده اند. 

شهر زیرزمینی نوش آباد با معماری دستکن پرتویی از هنر اصیل ایرانی است که با بهره گیری از ظرفیت های طبیعی و نبوغ انسان،ظهور پیدا کرده و نشان از تطابق و تکامل فرهنگی انسان در تعامل با محیط دارد.

ویژگی این نوع معماری در عملکرد فضاهای مختلف موردنیاز بشر نشان می دهد که بانیان دستکن ها ضمن رفع نیاز به سرپناهی برای گذران روزمره زندگی، نگرش مذهبی و اجتماعی را نیز در این ساخت و سازها مورد نظر داشته اند.

شهر زیرزمینی که ˈاوییˈ نیز نامیده می شود، در زیر بافت شهر نوش آباد در سه طبقه با عمق بین چهار تا 18 متر بصورت دستکن ایجاد شده است.

فضاهای متعددی از جمله اتاق، راهرو و چاه ها و کانالها در فضایی عمیق زیرزمینی پاسخی برای چرایی حفر و ساخت ایجاد می کند که در امان ماندن از دست اشرار می تواند پاسخی برای این پرسش باشد.

تا سال 1381 هیچ اطلاعات مستندی از این مجموعه از لحاظ سامانه دفاعی و پناهگاهی از آن در دست نبود و به دخمه های اسرارآمیز شهرت داشت.

این مجموعه از طریق راه های ورود مخفی از منازل، قلعه خشتی مجاور شهر، چاه های داخل مساجد و باغها و بازارها در زمان حمله دشمن، امکان دسترسی سریع و فرار ساکنان را فراهم می کرده است.

اتاق ها به شکل تو در تو با راهروهای زاویه دار که دید مستقیم را با فضای بعدی از بین می برد، ساخته شده است. 

در 20 سانتی متری زیر سقف و به فاصله یک متر در تمام بدنه اتاق ها حفره هایی برای قرار دادن چراغهای پیه سوز برای تامین روشنایی فضاها تعبیه شده است.

در بدنه دیوار اتاق ها و در بعضی از آنها چاهک هایی مشاهده می شود که بسختی می توان وارد آن شد؛ ارتفاع این چاهک ها سه تا پنج متر است که راه ارتباطی به طبقات بعدی است.

در طول مسیر شهر زیر زمینی اتاق هایی به ارتفاع 180سانتی متر به ابعاد مختلف برای اسکان موقت حفاری کرده اند، فضاهای سطح زیرین شهر تا حصار بیرون شهر و حتی شهر تاریخی و تالار نیاسر راه دارد. 

یکی از شگفتی های این مجموعه نبود هیچگونه مشکل تنفسی با توجه به تو در تو بودن فضاهاست.

نوش آباد علاوه براین دست آورد بی نظیر نبوع هنری بشر، دارای جاذبه های تاریخی دیگری همچون قلعه سی زن،مسجد جامع عتیق، آب انبارهای قدیمی،زیارتگاه شاهزاده اسحاق(ع)، رقیه خاتون و شاهزاده ابراهیم (ع)، قلعه مورچان و مساجد قدیمی است که قابلیت جذب گردشگران و مسافران نوروزی را به همراه دارد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/01/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

برنامه و پروژه ها

 • آغاز عملیات عمرانی بلوک فرش کوچه شهروند 2

  آغاز عملیات عمرانی بلوک فرش کوچه شهروند 2

  آغاز عملیات عمرانی بلوک فرش کوچه شهروند 2

  مشاهده مقاله
 • ششمین مصاحبه مدیر روابط عمومی شهرداری با شهردار محترم شهر نوش آباد

  ششمین مصاحبه مدیر روابط عمومی شهرداری با شهردار محترم شهر نوش آباد

  ششمین مصاحبه مدیر روابط عمومی شهرداری با شهردار محترم شهر نوش آباد ‏ورودی شهر نوش آباد از کاشان ایمن می شود

  مشاهده مقاله
 • از سری برنامه های مناسبتی ایام الله دهه فجر ۹۹ تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات رسانی شایان توجه رانندگان تاکسی خطی نوش آباد

  از سری برنامه های مناسبتی ایام الله دهه فجر ۹۹ تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات رسانی شایان توجه رانندگان تاکسی خطی نوش آباد

  تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات رسانی شایان توجه رانندگان تاکسی خطی نوش آباد و اهداء لوح تقدیر با حضور شهردار محترم،رییس محترم شورای اسلامی شهر ، مدیر خدمات شهری و مسئول حمل و نقل شهرداری.

  مشاهده مقاله
 • افتتاح پروژه عمرانی جدولگذاری و آسفالت معابرشهرک مسکونی حسن آباد بمناسبت ایام الله دهه فجر

  افتتاح پروژه عمرانی جدولگذاری و آسفالت معابرشهرک مسکونی حسن آباد بمناسبت ایام الله دهه فجر

  افتتاح پروژه عمرانی جدولگذاری و آسفالت معابرشهرک مسکونی حسن آباد بمناسبت ایام الله دهه فجر

  مشاهده مقاله
 • نصب سیستم جامع شهرسازی

  نصب سیستم جامع شهرسازی

  در راستای بروز نمودن سیستم های نرم افزاری شهرداری طی توافق با سازمان همیاری شهرداریهای استان اصفهان(همیارشهر)اقدام به نصب سیستم جامع شهرسازی بروز نمود در این خصوص خدمات شهرداری به شهروندان با سرعت بالاتر و دقت لازمه صورت می گیرد. شهردار نوش آباد اظهار داشت در راه تکریم ارباب رجوع از سه سال گذشته سیستم های نرم افزاری جدیدی به منظور ارتقاء وضعیت اداری شهرداری خریداری و نصب گردیده است و از کاربران تقاضای خدمات به موقع را در تحقق اهداف پیش رو نموده که اتلاف وقت و بروکراسی طولانی در امور اداری شهرداری یکی از نگرانیهای مجموعه بوده است؛امید است با اینگونه اقدمات در سالهای آتی شهرداری بصورت الکترونیک خدمات خود را سرعت بخشیده تا انتظارات شهروندان از این مجموعه خدماتی مرتفع گردد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر