چگونگی حفاظت ، کاوش ، مستند سازی و ساماندهی حریم تاریخی شهر زیر زمینی نوش آباد بررسی شد

چگونگی حفاظت ، کاوش ، مستند سازی و ساماندهی حریم تاریخی شهر زیر زمینی نوش آباد بررسی شد

با حضور استاندار اصفهان: چگونگی حفاظت ، کاوش ، مستند سازی و ساماندهی حریم تاریخی شهر زیر زمینی نوش آباد بررسی شد
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، دکتر رسول زرگرپور در جلسه ی ساماندهی شهر تاریخی زیرزمینی نوش آباد، که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و مدیران ذیربط استانی و شهرستانی برگزار شد، اظهار داشت: پیرو بازدید اینجانب از شهر زیر زمینی نوش آباد که به شدت تحت تأثیر معماری باستانی آن قرار گرفتم و متعاقب آن بازدید اخیر معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ، در جلسه ی هفته ی گذشته با ایشان بر ضرورت ساماندهی و ارتقاء جایگاه این شهر به صورت جدی تاکید شد.
استاندار اصفهان با بیان اینکه این شهر می تواند جایگاه ویژه تری در ابعاد گردشگری و میراث فرهنگی داشته باشد، گفت: مدیریت استان و معاون رئیس جمهور آماده ی هر گونه حمایت از ساماندهی ، مرمت و حفاظت شهر زیرزمینی نوش آباد هستند.
زرگرپور افزود: با توجه به جمیع جهات ، استقبال محلی، استانی و ملی از این مجموعه وجود دارد و باید از این شرایط استثنایی استفاده شود. 
وی با تاکید بر اینکه لازم است در خصوص مردم شناسی ، ادامه ی عملیات کاوش، مستند سازی و‌شناسایی این مجموعه کار شود، تصریح کرد: باید شناخت کاملی از این مجموعه وجود داشته باشد و محدوده ی آن مشخص شود و همچین برای توسعه و حفظ این شهر زیرزمینی برنامه ی مدون طراحی و اجرا و اعتبارات آن نیز معین گردد.
رسول زرگرپور یکی از مشکلات شهر نوش آباد را عدم اجرای پروژه ی فاضلاب آن برشمرد و گفت‌: این موضوع باید به لحاظ ایجاد مشکلات احتمالی برای شهر زیر زمینی و به منظور حذف چاههای خانگی با جدیت در اولویت قرار گیرد و اجرایی شود.
وی تاکید نمود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید طی ۳ ماه آینده محدوده ی قابل قبول از وسعت مجموعه داشته باشد و اولویت های اکتشاف وحفاری را مشخص نماید تا برنامه ی اجرایی میان مدت تدوین شود.
مدیرارشد استان با بیان اینکه عملیات اجرایی این مجموعه نباید تعطیل شود، گفت: باید سریعا توسط تیم کارشناسی کار مدون برای آن تدوین گردد و ظرف ۱۵ روز آینده تعیین تکلیف شود.
 
استانداراصفهان بااشاره به اینکه طی ۳ ماه گذشته ۴۵ هزار نفر از این شهر بازدید نموده اند، گفت: این میزان از گردشگران بدون هیچگونه تبلیغی از این شهر بازدید داشته اند و اگر تعداد بازدید کنندگان افزایش یابد ، خود به خود مسائل جنبی آن نیز حل خواهد شد.
رسول زرگرپور اظهارداشت: متاسفانه در این مجموعه امکانات و تسهیلاتی برای گردشگران وجود ندارد و باید در این خصوص تدابیری اندیشیده شود که گردشگران بتوانند بدون مشکلی از این شهر زیرزمینی بازدید کنند.
زرگرپور افزود: همانگونه که روستای ابیانه به عنوان یک روستای خاص و ویژه مورد توجه قرار گرفته است نوش آباد نیز باید بعنوان یک پروژه ی ویژه در نظر گرفته شود.
وی در پایان اظهارداشت: با توجه به اعلام آمادگی معاون رئیس جمهور باید بتوانیم اعتبارات ملی را جذب نموده و این پروژه ی محلی را به پروژه ی ملی تبدیل کنیم تا جایگاه خود را پیدا کند.
شایان ذکر است در این جلسه طرفه معاون هماهنگی امور عمرانی ، مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، فرماندار شهرستان آران و بیدگل ، رییس شورای شهر و شهرداران شهر نوش آباد و شهر زیر زمینی (اویی) گزارشات خود را در خصوص مسائل مختلف و مشکلات و راهکارها به جلسه ارائه نمودند.
 

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/01/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

برنامه و پروژه ها

 • هفتم مهرماه روز آتش نشانی و خدمات ایمنی را به همه قهرمانان بی ادعا تبریک عرض می نماییم.

  هفتم مهرماه روز آتش نشانی و خدمات ایمنی را به همه قهرمانان بی ادعا تبریک عرض می نماییم.

  #آتشنشانی وخدمات ایمنی 🔹به مناسبت ۷ مهر، روز ملی آتش نشانی و ایمنی حضور سرپرست محترم شهرداری ، مدیر خدمات شهری و اعضای محترم شورای اسلامی شهر نوش آباد در محل ایستگاه آتش نشانی شهر نوش آباد و تجلیل از آتش نشانان ۷مهرماه۱۴۰۰ #قهرمانان بی ادعا #قهرمانان_واقعی

  مشاهده مقاله
 • بازدید از پروژه عمرانی

  بازدید از پروژه عمرانی

  مشاهده مقاله
 • 🔹دعوت وحضورآقای حسن پور کارشناس ناظرپروژه‌های شهرستان کاشان وآران وبیدگل در ادراه کل راه وشهرسازی استان اصفهان پیرامون ادامه وتکمیل دهانه دوم پل خط راه آهن

  🔹دعوت وحضورآقای حسن پور کارشناس ناظرپروژه‌های شهرستان کاشان وآران وبیدگل در ادراه کل راه وشهرسازی استان اصفهان پیرامون ادامه وتکمیل دهانه دوم پل خط راه آهن

  🔹دعوت وحضورآقای حسن پور کارشناس ناظرپروژه‌های شهرستان کاشان وآران وبیدگل در ادراه کل راه وشهرسازی استان اصفهان پیرامون ادامه وتکمیل دهانه دوم پل خط راه آهن 🔺سه شنبه۱۴۰۰/۶/۱۶

  مشاهده مقاله
 • جلسه ونشست اعضاشورای شهر وسرپرست شهرداری بامهندس عصارزاده ریاست محترم اداره راه وشهرسازی شهرستان

  جلسه ونشست اعضاشورای شهر وسرپرست شهرداری بامهندس عصارزاده ریاست محترم اداره راه وشهرسازی شهرستان

  🔹جلسه ونشست اعضاشورای شهر وسرپرست شهرداری بامهندس عصارزاده ریاست محترم اداره راه وشهرسازی شهرستان درمحل دفترشورای اسلامی شهرنوش اباد پیرامون موضوعات: #پل دهانه دوم ریل راه آهن #مسکن_مهرنوش آباد #جاده_کنارگذر دوشنبه۱۵شهریور

  مشاهده مقاله
 • شروع لکه گیری آسفالت معابر و کوچه های سطح شهر

  شروع لکه گیری آسفالت معابر و کوچه های سطح شهر

  شروع لکه گیری آسفالت معابر و کوچه های سطح شهر بخصوص بافت قدیم و فرسوده با توجه برنامه و اولویت اجرا

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر