چگونگی حفاظت ، کاوش ، مستند سازی و ساماندهی حریم تاریخی شهر زیر زمینی نوش آباد بررسی شد

چگونگی حفاظت ، کاوش ، مستند سازی و ساماندهی حریم تاریخی شهر زیر زمینی نوش آباد بررسی شد

با حضور استاندار اصفهان: چگونگی حفاظت ، کاوش ، مستند سازی و ساماندهی حریم تاریخی شهر زیر زمینی نوش آباد بررسی شد
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، دکتر رسول زرگرپور در جلسه ی ساماندهی شهر تاریخی زیرزمینی نوش آباد، که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و مدیران ذیربط استانی و شهرستانی برگزار شد، اظهار داشت: پیرو بازدید اینجانب از شهر زیر زمینی نوش آباد که به شدت تحت تأثیر معماری باستانی آن قرار گرفتم و متعاقب آن بازدید اخیر معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ، در جلسه ی هفته ی گذشته با ایشان بر ضرورت ساماندهی و ارتقاء جایگاه این شهر به صورت جدی تاکید شد.
استاندار اصفهان با بیان اینکه این شهر می تواند جایگاه ویژه تری در ابعاد گردشگری و میراث فرهنگی داشته باشد، گفت: مدیریت استان و معاون رئیس جمهور آماده ی هر گونه حمایت از ساماندهی ، مرمت و حفاظت شهر زیرزمینی نوش آباد هستند.
زرگرپور افزود: با توجه به جمیع جهات ، استقبال محلی، استانی و ملی از این مجموعه وجود دارد و باید از این شرایط استثنایی استفاده شود. 
وی با تاکید بر اینکه لازم است در خصوص مردم شناسی ، ادامه ی عملیات کاوش، مستند سازی و‌شناسایی این مجموعه کار شود، تصریح کرد: باید شناخت کاملی از این مجموعه وجود داشته باشد و محدوده ی آن مشخص شود و همچین برای توسعه و حفظ این شهر زیرزمینی برنامه ی مدون طراحی و اجرا و اعتبارات آن نیز معین گردد.
رسول زرگرپور یکی از مشکلات شهر نوش آباد را عدم اجرای پروژه ی فاضلاب آن برشمرد و گفت‌: این موضوع باید به لحاظ ایجاد مشکلات احتمالی برای شهر زیر زمینی و به منظور حذف چاههای خانگی با جدیت در اولویت قرار گیرد و اجرایی شود.
وی تاکید نمود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید طی ۳ ماه آینده محدوده ی قابل قبول از وسعت مجموعه داشته باشد و اولویت های اکتشاف وحفاری را مشخص نماید تا برنامه ی اجرایی میان مدت تدوین شود.
مدیرارشد استان با بیان اینکه عملیات اجرایی این مجموعه نباید تعطیل شود، گفت: باید سریعا توسط تیم کارشناسی کار مدون برای آن تدوین گردد و ظرف ۱۵ روز آینده تعیین تکلیف شود.
 
استانداراصفهان بااشاره به اینکه طی ۳ ماه گذشته ۴۵ هزار نفر از این شهر بازدید نموده اند، گفت: این میزان از گردشگران بدون هیچگونه تبلیغی از این شهر بازدید داشته اند و اگر تعداد بازدید کنندگان افزایش یابد ، خود به خود مسائل جنبی آن نیز حل خواهد شد.
رسول زرگرپور اظهارداشت: متاسفانه در این مجموعه امکانات و تسهیلاتی برای گردشگران وجود ندارد و باید در این خصوص تدابیری اندیشیده شود که گردشگران بتوانند بدون مشکلی از این شهر زیرزمینی بازدید کنند.
زرگرپور افزود: همانگونه که روستای ابیانه به عنوان یک روستای خاص و ویژه مورد توجه قرار گرفته است نوش آباد نیز باید بعنوان یک پروژه ی ویژه در نظر گرفته شود.
وی در پایان اظهارداشت: با توجه به اعلام آمادگی معاون رئیس جمهور باید بتوانیم اعتبارات ملی را جذب نموده و این پروژه ی محلی را به پروژه ی ملی تبدیل کنیم تا جایگاه خود را پیدا کند.
شایان ذکر است در این جلسه طرفه معاون هماهنگی امور عمرانی ، مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، فرماندار شهرستان آران و بیدگل ، رییس شورای شهر و شهرداران شهر نوش آباد و شهر زیر زمینی (اویی) گزارشات خود را در خصوص مسائل مختلف و مشکلات و راهکارها به جلسه ارائه نمودند.
 

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/01/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

برنامه و پروژه ها

 • اتمام عملیات جدول گذاری خیابان شهید صفایی

  اتمام عملیات جدول گذاری خیابان شهید صفایی

  اتمام عملیات جدول گذاری خیابان شهید صفایی

  مشاهده مقاله
 • اجرای پروژه سیستم آبیاری تحت فشار بارانی پارک لاله

  اجرای پروژه سیستم آبیاری تحت فشار بارانی پارک لاله

  اجرای پروژه سیستم آبیاری تحت فشار بارانی پارک لاله؛ فاز مقدماتی شامل اجرای رینگ آبیاری با مبلغی بالغ بر دو میلیارد و پانصد میلیون ریال

  مشاهده مقاله
 • اولین جلسه بررسی اساسنامه منطقه صنعتی انصار نوش آباد

  اولین جلسه بررسی اساسنامه منطقه صنعتی انصار نوش آباد

  اولین جلسه بررسی اساسنامه منطقه صنعتی انصار نوش آباد

  مشاهده مقاله
 • جلسه هم اندیشی شهرسازی و امور فنی شهرداری نوش آباد با مسئولین محترم دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان آران و بیدگل

  جلسه هم اندیشی شهرسازی و امور فنی شهرداری نوش آباد با مسئولین محترم دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان آران و بیدگل

  جلسه هم اندیشی شهرسازی و امور فنی شهرداری نوش آباد با مسئولین محترم دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان آران و بیدگل

  مشاهده مقاله
 • ادامه روند عملیات عمرانی در منطقه صنعتی نوش اباد

  ادامه روند عملیات عمرانی در منطقه صنعتی نوش اباد

  اتمام عملیات جدول گذاری خیابان مالیات واقع در منطقه صنعتی انصار شهر نوش آباد

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر