«خیل عرب» اشک‌ها را سرازیر کرد

«خیل عرب» اشک‌ها را سرازیر کرد

 

همزمان با یازدهم محرم مراسم سنتی مذهبی خیل عرب و خیمه‌برداری نوش‌آباد در این شهر برگزار شد

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، در این مراسم که با حضور گسترده اقشار مختلف مردم نوش‌آباد و همچنین سایر عزاداران حسینی  برگزار شد، هنرمندان تعزیه به بازآفرینی حوادث جانسوز عاشورا و اتفاقات پس از آن پرداختند.

این مراسم از بزرگترین مراسم آئینی مذهبی محسوب می‌شود که براساس یک سنت دیرینه عصر روز یازدهم محرم در نوش‌آباد برگزار می‌شود.

از جمله حوادث روز عاشورا که در این تعزیه بازآفرینی می‌شود، می‌توان به شهادت سالار شهیدان، هجوم لشگر ابن سعد در حمله به خیمه‌ها و اسارت آل‌الله و همچنین حضور اعراب بنی اسد برای دفن شهدای کربلا اشاره کرد که در قریب به اتفاق آنها حضور لشگر اولیا و اشقیا مشهود است.

مهم‌ترین بخش تعزیه شهادت امام حسین(ع) بود که با فضای معنوی و همچنین شور و حرارت خاصی اجرا می‌شود و هزاران مخاطب این نمایش آیینی در حسی مشترک به شفق نشستن حضرت خورشید را در آسمان کربلا به نظاره نشستند.

اما از جمله پر هنرورترین بخش تعزیه، فراز حمله لشگریان ابن سعد به خیام حرم و مراسم خیمه‌سوزی است که در مجموعه 30 هزار مترمربعی خیمه‌گاه حسینی نوش‌آباد به مرحله اجرا درآمد.

پس از اجرای این مراسم حوادث صحرای کربلا و حضور قوم بنی‌اسد برای خاک‌سپاری شهدای دشت نینوا بازآفرینی شد، در حالی که شرکت‌کنندگان لباس‌های سپید و بلند عربی بر تن داشتند و نوای «ای خیل عرب، خیل عرب حرمت از این کشته بدارید هرچند غریب است شهید است به خاکش بسپارید» زمزمه می‌کردند، آیین سنتی مذهبی «خیل عرب» را اجرا کردند.

این سپیدپوشان که در نقش اعراب قوم بنی‌اسد در این مراسم آیینی ایفای نقش می‌کردند، با گفتن اشعار «خسرو دین خسرو دین کشته اشرار شد/ زینب غمدیده گرفتار شد»، «دست علمدار حسین شد جدا/ خون به دل حیدر کرار شد» «اصغر بی‌شیر ز سوز عطش بلبل خاموش به گلزار شد» نوعی سوگواره و مرثیه‌خوانی را در قالب این تعزیه عرضه کردند.

مرحله تشییع پیکر مطهر و بی‌سر سید شهیدان عالم روی دستان تصویرگران قوم بنی‌اسد با خوانده شدن بیت «این حسین توست یا رسول‌الله/ نور عین توست یا رسول‌الله» برگزار شد و این تعزیه سرشار از احساس و عاطفه به نقطه پایان خود رسید.

در پایان این مراسم همه عزاداران با بیش از 50 دیگ حلیم حسینی موسوم به آش، در قالب نذری سنتی ویژه محرم نوش‌آباد که پخت آن توسط بانیان خیر نذر می‌شود بر سر خوان پرنعمت سالار شهیدان میهمان شدند.

لینک فارس

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/01/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

برنامه و پروژه ها

 • اتمام عملیات آسفالت اطراف میدان بسیج

  اتمام عملیات آسفالت اطراف میدان بسیج

  اتمام عملیات آسفالت اطراف میدان بسیج

  مشاهده مقاله
 • اتمام عملیات جدول گذاری خیابان شهید صفایی

  اتمام عملیات جدول گذاری خیابان شهید صفایی

  اتمام عملیات جدول گذاری خیابان شهید صفایی

  مشاهده مقاله
 • اجرای پروژه سیستم آبیاری تحت فشار بارانی پارک لاله

  اجرای پروژه سیستم آبیاری تحت فشار بارانی پارک لاله

  اجرای پروژه سیستم آبیاری تحت فشار بارانی پارک لاله؛ فاز مقدماتی شامل اجرای رینگ آبیاری با مبلغی بالغ بر دو میلیارد و پانصد میلیون ریال

  مشاهده مقاله
 • اولین جلسه بررسی اساسنامه منطقه صنعتی انصار نوش آباد

  اولین جلسه بررسی اساسنامه منطقه صنعتی انصار نوش آباد

  اولین جلسه بررسی اساسنامه منطقه صنعتی انصار نوش آباد

  مشاهده مقاله
 • جلسه هم اندیشی شهرسازی و امور فنی شهرداری نوش آباد با مسئولین محترم دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان آران و بیدگل

  جلسه هم اندیشی شهرسازی و امور فنی شهرداری نوش آباد با مسئولین محترم دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان آران و بیدگل

  جلسه هم اندیشی شهرسازی و امور فنی شهرداری نوش آباد با مسئولین محترم دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان آران و بیدگل

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر