آیین مذهبی خیمه کوبی، ورود قافله اباعبدالله نوش آباد برگزارشد

 آیین مذهبی خیمه کوبی، ورود قافله اباعبدالله نوش آباد برگزارشد

به گزارش خبرگزاری پانا ،همزمان با هشتمین رو ز از محرم، شهروندان نوش آباد با برپایی آیین خسنتی و مذهبی خیمه کوبی، ورود قافله اباعبدالله الحسین (ع) به کربلا را بازآفرینی کردند.

آیین سنتی و مذهبی خیمه کوبی، در نوش آباد با حضور بیش از یک هزار و 500 هنرمند در قالب دو کاروان تعزیه خوان «اولیا و اشقیا» و کودکانی که لباس فرشتگان برتن دارند، بدرقه می‌شود.
در ابتدای مراسم، جماعتی که لباس سبز پوشیده‌اند، سوار بر اسب و شتر در نقش اولیا به حرکت در می آیند، در میانه راه است که جماعت «اشقیا»، با تجهیزات و نفرات بیشتری، راه را بر کاروان حسینی می‌بندند و آن‌ها را به ناحیه‌ای بیابانی رهنمون می‌کنند.
هر کاروان به وسیله پرچمهایی برافراشته از هم مشخص شده و هرکدام نیز با نوعی از دسته‌های موزیک همراهی می‌شوند. 
خیمه‌ها در طول مسیر کاروان در طبق‌هایی که با پارچه سبز پوشیده شده توسط کودکانی که لباس فرشتگان پوشیده‌اند حمل می‌شود.
تهیه خیمه‌ها نیز نذر اهالی است که چون به حاجت خود رسیدند پارچه‌ای را به هیئت آورده و توسط خیاطان هیئت که اغلب آن‌ها بانوان هستند دوخته می‌شود.
کاروان شبیه خوانان، مسیر خیابان اصلی شهر را به طرف ضلع غربی امامزاده محمد (ع) طی می‌کنند تا به جایگاه مخصوص خیمه‌های حسینی می‌رسند و آنگاه هریک از شبیه خوانان با رجز خوانی، خیمه‌ای را برپا می‌کنند.
ترتیب خیمه‌ها نیز به این شکل است که بر بالای یک بلندی، خیمه‌های حسینی به شکل نیم دایره قرار دارد و در دیگر سو در کنار نهر علقمه، خیمه های اشقیا برپا می شود.
خیمه کوبی روز هشتم، مقدمه‌ای است برای مراسم خیل عرب عصر یازدهم محرم.. قریب یک قرن است که مردم مومن نوش آباد، چون به عصریازدهم محرم می‌رسند، حماسه رویارویی حق در برابر باطل را با شیوا‌ترین تصویر به قضاوت نسل‌ها و عصر‌ها می‌گذارند تا مباد آنکه این شعله خاموش شود.

لینک پانا

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/01/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

برنامه و پروژه ها

 • آغاز عملیات عمرانی بلوک فرش کوچه شهروند 2

  آغاز عملیات عمرانی بلوک فرش کوچه شهروند 2

  آغاز عملیات عمرانی بلوک فرش کوچه شهروند 2

  مشاهده مقاله
 • ششمین مصاحبه مدیر روابط عمومی شهرداری با شهردار محترم شهر نوش آباد

  ششمین مصاحبه مدیر روابط عمومی شهرداری با شهردار محترم شهر نوش آباد

  ششمین مصاحبه مدیر روابط عمومی شهرداری با شهردار محترم شهر نوش آباد ‏ورودی شهر نوش آباد از کاشان ایمن می شود

  مشاهده مقاله
 • از سری برنامه های مناسبتی ایام الله دهه فجر ۹۹ تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات رسانی شایان توجه رانندگان تاکسی خطی نوش آباد

  از سری برنامه های مناسبتی ایام الله دهه فجر ۹۹ تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات رسانی شایان توجه رانندگان تاکسی خطی نوش آباد

  تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات رسانی شایان توجه رانندگان تاکسی خطی نوش آباد و اهداء لوح تقدیر با حضور شهردار محترم،رییس محترم شورای اسلامی شهر ، مدیر خدمات شهری و مسئول حمل و نقل شهرداری.

  مشاهده مقاله
 • افتتاح پروژه عمرانی جدولگذاری و آسفالت معابرشهرک مسکونی حسن آباد بمناسبت ایام الله دهه فجر

  افتتاح پروژه عمرانی جدولگذاری و آسفالت معابرشهرک مسکونی حسن آباد بمناسبت ایام الله دهه فجر

  افتتاح پروژه عمرانی جدولگذاری و آسفالت معابرشهرک مسکونی حسن آباد بمناسبت ایام الله دهه فجر

  مشاهده مقاله
 • نصب سیستم جامع شهرسازی

  نصب سیستم جامع شهرسازی

  در راستای بروز نمودن سیستم های نرم افزاری شهرداری طی توافق با سازمان همیاری شهرداریهای استان اصفهان(همیارشهر)اقدام به نصب سیستم جامع شهرسازی بروز نمود در این خصوص خدمات شهرداری به شهروندان با سرعت بالاتر و دقت لازمه صورت می گیرد. شهردار نوش آباد اظهار داشت در راه تکریم ارباب رجوع از سه سال گذشته سیستم های نرم افزاری جدیدی به منظور ارتقاء وضعیت اداری شهرداری خریداری و نصب گردیده است و از کاربران تقاضای خدمات به موقع را در تحقق اهداف پیش رو نموده که اتلاف وقت و بروکراسی طولانی در امور اداری شهرداری یکی از نگرانیهای مجموعه بوده است؛امید است با اینگونه اقدمات در سالهای آتی شهرداری بصورت الکترونیک خدمات خود را سرعت بخشیده تا انتظارات شهروندان از این مجموعه خدماتی مرتفع گردد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر