پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی نوش آباد افتتاح شد

پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی نوش آباد افتتاح شد

پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهر نوش آباد با حضور مدیرکل امور پایگاه های میراث فرهنگی کشور، معاون اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، معاون اسبق سازمان میراث فرهنگی کشور، رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان آران وبیدگل و کاشان، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر نوش آباد، بخشدار مرکزی و اعضای انجمن دوستداران آثار تاریخی این شهر افتتاح گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آباد، اویی نیوز: مدیرکل امور پایگاه‌های میراث فرهنگی کشور گفت :حفاظت از میراث فرهنگی و آثار تاریخی و تمدنی، مشارکت همه شهروندان را می طلبد و بدون همراهی مردم، کاری سخت و گاه غیرممکن بر عهده سازمان میراث فرهنگی است.

“فرهاد عزیزی ” در آیین گشایش “پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی نوش آباد”  افزود: مسوولان شهری باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که از ظرفیت های گسترده همیاری و همکاری داوطلبانه مردم استفاده کنند و آن را در مسیر توسعه و آبادانی کشور هدایت و ساماندهی کنند.

به گفته وی، پایگاه های میراث فرهنگی، هم  باعث حفاظت و احیای آثار تاریخی و معنوی کشور می شود و  هم زمینه های  رشد و توسعه  همه جانبه مناطق اطراف خود را به دنبال دارد.

وی اظهار داشت: حفاظت از میراث فرهنگی و آثار تاریخی، نیازمند وقت و حوصله براساس برنامه ریزی و اندیشه جمعی بر پایه رعایت اصول فنی و کارشناسی است.

وی تصریح کرد: امروز حفظ و احیای میراث فرهنگی، به عنوان منبعی تجدید ناپذیر و غیر قابل جایگزین، کمک شایانی در راستای توسعه پایدار  به ویژه در شهرهای کوچکی مثل نوش آباد، محسوب می وشد.

مدیرکل امور پایگاه‌های میراث فرهنگی کشور گفت: مشارکت فعال شهروندان نوش آباد به ویژه انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر فرهنگی این شهر،  در مسیر حفظ و احیای میراث فرهنگی به گونه ای است که در جاهای دیگر کشور کمتر دیده می شود.

به گفته وی، پایگاه‌های میراث فرهنگی، برای ایجاد سرعت در امور اداری، فنی، پژوهشی، مکان‌های ویژه‌ی تاریخی، فرهنگی و طبیعی تأسیس شده و در آن‌ها از نیروهای تخصصی برجسته برای انجام فعالیت‌های علمی استفاده می‌شود.

عزیزی افزود:  فراهم کردن شرایط حفاظت، پژوهش، مرمت و احیای مستمر، تهیه‌ برنامه‌های مدیریتی، تداوم آموزش در هنگام اجرا و ایجاد هماهنگی در اجرای فعالیت پایگاه‌ها براساس پلان مدیریتی از جمله اهداف ایجاد این پایگاه‌هاست.

سرپرست اداره‌ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل گفت: به‌دلیل وجود شهر زیرزمینی و دیگر آثار تاریخی و تمدنی در  شهر  نوش آباد که قدمت‌شان به دوره‌ساسانیان می‌رسد، ایجاد پایگاه پژوهشی، به‌عنوان بازوی پژوهشی و اجرایی سازمان میراث فرهنگی، ضروری به‌نظر می‌رسید .

“عباس متولی” در آیین گشایش “پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی نوش آباد”  گفت:: با توجه به اهمیت ثبت مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد در فهرست میراث جهانی یونسکو، انجام مطالعه و کاوش های بیشتر  در این مجموعه کم نظیر، یک ضرورت است.

 به گفته وی،  تا کنون برای  ۳۰ بنای تاریخی در  شهر تاریخی نوش آباد، پرونده‌ ثبتی در فهرست میراث ملی کشور تهیه شده است و پرونده ثبت شهر زیرزمینی نوش آباد در فهرست میراث جهانی نیز، در حال پیگیری است.

وی اظهار داشت: نوش‌آباد، از جمله مناطق باستانی استان اصفهان با سابقه‌ تمدنی چند هزار ساله است که محوطه‌ های باستانی و آثار تاریخی فراوانی از دوره‌های مختلف، را در خود دارد و راه‌اندازی پایگاه پژوهشی برای بررسی منسجم و مستندنگاری و مرمت این آثار  یک  ضرورت است.

به گفته وی، پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی نوش آباد ، در خانه تاریخی “حاج ذبیح اله” فعالیت خود را آغاز کرد و “زهرا ساروخانی” با حکم مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  استان اصفهان، به عنوان رییس این پایگاه معرفی شد.

شهرتاریخی نوش آباد، از جمله پنج شهر نمونه گردشگری است که از توابع شهرستان آران و بیدگل بوده و در پنج کیلومتری شمال کاشان قرار دارد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/01/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

برنامه و پروژه ها

 • آغاز عملیات عمرانی بلوک فرش کوچه شهروند 2

  آغاز عملیات عمرانی بلوک فرش کوچه شهروند 2

  آغاز عملیات عمرانی بلوک فرش کوچه شهروند 2

  مشاهده مقاله
 • ششمین مصاحبه مدیر روابط عمومی شهرداری با شهردار محترم شهر نوش آباد

  ششمین مصاحبه مدیر روابط عمومی شهرداری با شهردار محترم شهر نوش آباد

  ششمین مصاحبه مدیر روابط عمومی شهرداری با شهردار محترم شهر نوش آباد ‏ورودی شهر نوش آباد از کاشان ایمن می شود

  مشاهده مقاله
 • از سری برنامه های مناسبتی ایام الله دهه فجر ۹۹ تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات رسانی شایان توجه رانندگان تاکسی خطی نوش آباد

  از سری برنامه های مناسبتی ایام الله دهه فجر ۹۹ تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات رسانی شایان توجه رانندگان تاکسی خطی نوش آباد

  تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات رسانی شایان توجه رانندگان تاکسی خطی نوش آباد و اهداء لوح تقدیر با حضور شهردار محترم،رییس محترم شورای اسلامی شهر ، مدیر خدمات شهری و مسئول حمل و نقل شهرداری.

  مشاهده مقاله
 • افتتاح پروژه عمرانی جدولگذاری و آسفالت معابرشهرک مسکونی حسن آباد بمناسبت ایام الله دهه فجر

  افتتاح پروژه عمرانی جدولگذاری و آسفالت معابرشهرک مسکونی حسن آباد بمناسبت ایام الله دهه فجر

  افتتاح پروژه عمرانی جدولگذاری و آسفالت معابرشهرک مسکونی حسن آباد بمناسبت ایام الله دهه فجر

  مشاهده مقاله
 • نصب سیستم جامع شهرسازی

  نصب سیستم جامع شهرسازی

  در راستای بروز نمودن سیستم های نرم افزاری شهرداری طی توافق با سازمان همیاری شهرداریهای استان اصفهان(همیارشهر)اقدام به نصب سیستم جامع شهرسازی بروز نمود در این خصوص خدمات شهرداری به شهروندان با سرعت بالاتر و دقت لازمه صورت می گیرد. شهردار نوش آباد اظهار داشت در راه تکریم ارباب رجوع از سه سال گذشته سیستم های نرم افزاری جدیدی به منظور ارتقاء وضعیت اداری شهرداری خریداری و نصب گردیده است و از کاربران تقاضای خدمات به موقع را در تحقق اهداف پیش رو نموده که اتلاف وقت و بروکراسی طولانی در امور اداری شهرداری یکی از نگرانیهای مجموعه بوده است؛امید است با اینگونه اقدمات در سالهای آتی شهرداری بصورت الکترونیک خدمات خود را سرعت بخشیده تا انتظارات شهروندان از این مجموعه خدماتی مرتفع گردد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر