پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی نوش آباد افتتاح شد

پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی نوش آباد افتتاح شد

پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهر نوش آباد با حضور مدیرکل امور پایگاه های میراث فرهنگی کشور، معاون اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، معاون اسبق سازمان میراث فرهنگی کشور، رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان آران وبیدگل و کاشان، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر نوش آباد، بخشدار مرکزی و اعضای انجمن دوستداران آثار تاریخی این شهر افتتاح گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آباد، اویی نیوز: مدیرکل امور پایگاه‌های میراث فرهنگی کشور گفت :حفاظت از میراث فرهنگی و آثار تاریخی و تمدنی، مشارکت همه شهروندان را می طلبد و بدون همراهی مردم، کاری سخت و گاه غیرممکن بر عهده سازمان میراث فرهنگی است.

“فرهاد عزیزی ” در آیین گشایش “پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی نوش آباد”  افزود: مسوولان شهری باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که از ظرفیت های گسترده همیاری و همکاری داوطلبانه مردم استفاده کنند و آن را در مسیر توسعه و آبادانی کشور هدایت و ساماندهی کنند.

به گفته وی، پایگاه های میراث فرهنگی، هم  باعث حفاظت و احیای آثار تاریخی و معنوی کشور می شود و  هم زمینه های  رشد و توسعه  همه جانبه مناطق اطراف خود را به دنبال دارد.

وی اظهار داشت: حفاظت از میراث فرهنگی و آثار تاریخی، نیازمند وقت و حوصله براساس برنامه ریزی و اندیشه جمعی بر پایه رعایت اصول فنی و کارشناسی است.

وی تصریح کرد: امروز حفظ و احیای میراث فرهنگی، به عنوان منبعی تجدید ناپذیر و غیر قابل جایگزین، کمک شایانی در راستای توسعه پایدار  به ویژه در شهرهای کوچکی مثل نوش آباد، محسوب می وشد.

مدیرکل امور پایگاه‌های میراث فرهنگی کشور گفت: مشارکت فعال شهروندان نوش آباد به ویژه انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر فرهنگی این شهر،  در مسیر حفظ و احیای میراث فرهنگی به گونه ای است که در جاهای دیگر کشور کمتر دیده می شود.

به گفته وی، پایگاه‌های میراث فرهنگی، برای ایجاد سرعت در امور اداری، فنی، پژوهشی، مکان‌های ویژه‌ی تاریخی، فرهنگی و طبیعی تأسیس شده و در آن‌ها از نیروهای تخصصی برجسته برای انجام فعالیت‌های علمی استفاده می‌شود.

عزیزی افزود:  فراهم کردن شرایط حفاظت، پژوهش، مرمت و احیای مستمر، تهیه‌ برنامه‌های مدیریتی، تداوم آموزش در هنگام اجرا و ایجاد هماهنگی در اجرای فعالیت پایگاه‌ها براساس پلان مدیریتی از جمله اهداف ایجاد این پایگاه‌هاست.

سرپرست اداره‌ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل گفت: به‌دلیل وجود شهر زیرزمینی و دیگر آثار تاریخی و تمدنی در  شهر  نوش آباد که قدمت‌شان به دوره‌ساسانیان می‌رسد، ایجاد پایگاه پژوهشی، به‌عنوان بازوی پژوهشی و اجرایی سازمان میراث فرهنگی، ضروری به‌نظر می‌رسید .

“عباس متولی” در آیین گشایش “پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی نوش آباد”  گفت:: با توجه به اهمیت ثبت مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد در فهرست میراث جهانی یونسکو، انجام مطالعه و کاوش های بیشتر  در این مجموعه کم نظیر، یک ضرورت است.

 به گفته وی،  تا کنون برای  ۳۰ بنای تاریخی در  شهر تاریخی نوش آباد، پرونده‌ ثبتی در فهرست میراث ملی کشور تهیه شده است و پرونده ثبت شهر زیرزمینی نوش آباد در فهرست میراث جهانی نیز، در حال پیگیری است.

وی اظهار داشت: نوش‌آباد، از جمله مناطق باستانی استان اصفهان با سابقه‌ تمدنی چند هزار ساله است که محوطه‌ های باستانی و آثار تاریخی فراوانی از دوره‌های مختلف، را در خود دارد و راه‌اندازی پایگاه پژوهشی برای بررسی منسجم و مستندنگاری و مرمت این آثار  یک  ضرورت است.

به گفته وی، پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی نوش آباد ، در خانه تاریخی “حاج ذبیح اله” فعالیت خود را آغاز کرد و “زهرا ساروخانی” با حکم مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  استان اصفهان، به عنوان رییس این پایگاه معرفی شد.

شهرتاریخی نوش آباد، از جمله پنج شهر نمونه گردشگری است که از توابع شهرستان آران و بیدگل بوده و در پنج کیلومتری شمال کاشان قرار دارد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/01/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

آخرین مقالات

برنامه و پروژه ها

 • بازدید از پروژه عمرانی

  بازدید از پروژه عمرانی

  مشاهده مقاله
 • 🔹دعوت وحضورآقای حسن پور کارشناس ناظرپروژه‌های شهرستان کاشان وآران وبیدگل در ادراه کل راه وشهرسازی استان اصفهان پیرامون ادامه وتکمیل دهانه دوم پل خط راه آهن

  🔹دعوت وحضورآقای حسن پور کارشناس ناظرپروژه‌های شهرستان کاشان وآران وبیدگل در ادراه کل راه وشهرسازی استان اصفهان پیرامون ادامه وتکمیل دهانه دوم پل خط راه آهن

  🔹دعوت وحضورآقای حسن پور کارشناس ناظرپروژه‌های شهرستان کاشان وآران وبیدگل در ادراه کل راه وشهرسازی استان اصفهان پیرامون ادامه وتکمیل دهانه دوم پل خط راه آهن 🔺سه شنبه۱۴۰۰/۶/۱۶

  مشاهده مقاله
 • جلسه ونشست اعضاشورای شهر وسرپرست شهرداری بامهندس عصارزاده ریاست محترم اداره راه وشهرسازی شهرستان

  جلسه ونشست اعضاشورای شهر وسرپرست شهرداری بامهندس عصارزاده ریاست محترم اداره راه وشهرسازی شهرستان

  🔹جلسه ونشست اعضاشورای شهر وسرپرست شهرداری بامهندس عصارزاده ریاست محترم اداره راه وشهرسازی شهرستان درمحل دفترشورای اسلامی شهرنوش اباد پیرامون موضوعات: #پل دهانه دوم ریل راه آهن #مسکن_مهرنوش آباد #جاده_کنارگذر دوشنبه۱۵شهریور

  مشاهده مقاله
 • شروع لکه گیری آسفالت معابر و کوچه های سطح شهر

  شروع لکه گیری آسفالت معابر و کوچه های سطح شهر

  شروع لکه گیری آسفالت معابر و کوچه های سطح شهر بخصوص بافت قدیم و فرسوده با توجه برنامه و اولویت اجرا

  مشاهده مقاله
 • با پیگیری های شورای محترم اسلامی و به همت و همکاری شهرداری نوش آباد و اداره محترم برق شهرستان آران و بیدگل جابجائی و نصب سه اصله تیر برق واقع در معبر بلوار شهید حاج قاسم سلیمانی( محور کاشان -نوش آباد ) با هزینه ای بالغ بر ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال انجام شد.

  با پیگیری های شورای محترم اسلامی و به همت و همکاری شهرداری نوش آباد و اداره محترم برق شهرستان آران و بیدگل جابجائی و نصب سه اصله تیر برق واقع در معبر بلوار شهید حاج قاسم سلیمانی( محور کاشان -نوش آباد ) با هزینه ای بالغ بر ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال انجام شد.

  با پیگیری های شورای محترم اسلامی و به همت و همکاری شهرداری نوش آباد و اداره محترم برق شهرستان آران و بیدگل جابجائی و نصب سه اصله تیر برق واقع در معبر بلوار شهید حاج قاسم سلیمانی( محور کاشان -نوش آباد ) با هزینه ای بالغ بر ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال انجام شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر