توقف فصل پنجم کاوش شهر زیرزمینی نوش آباد

توقف فصل پنجم کاوش شهر زیرزمینی نوش آباد

شهردار نوش آباد گفت: در فصل پنجم کاوش شهر زیرزمینی نوش آباد می خواستیم به ورودی ها و خروجی های بیشتری دسترسی یابیم، اما متاسفانه به علت کمبود اعتبار فعلا کار متوقف شده است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری نوش آباد به نقل از ایسنا-منطقه اصفهان در کاشان، محمود اشرفی در نشستی با فعالان حوزه گردشگری نوش آباد در مجموعه باستانی شهرزیرزمینی نوش آباد، اظهار کرد: خواسته ما به عنوان نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر و انجمن های مردم نهاد این است که ما را در جهت شناسایی، معرفی و کشف مسیر مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد به عنوان بزرگترین معماری دستکند جهان حمایت کنید.

وی افزود: شهروندان و آنهایی که عضو انجمن های مردم نهاد هستند فراتر از توسعه شهر برای توسعه و پیشرفت کشور و تمدن ایران تلاش می کنند، اما انتظار این است که مورد حمایت مسئولان مربوط باشند.

شهردار نوش آباد افزود: در بودجه سال 97  شهرداری نوش آباد، دو میلیارد ریال اعتبار برای کاوش شهر زیرزمینی تصویب کردیم و مازاد بر آن، یک میلیارد ریال در ردیف دیگری برای مخارج جانبی این مجموعه باستانی اختصاص دادیم.

وی تاکید کرد: در فصل پنجم کاوش، این اعتبار را هزینه کردیم و می خواستیم به ورودی ها و خروجی های بیشتری دسترسی پیدا کنیم تا بتوانیم به شایستگی از آن استقبال کنیم، اما متاسفانه به علت کمبود اعتبار فعلا کار متوقف شده است.

در ادامه فرماندار شهرستان آران و بیدگل گفت:  شهرزیرزمینی نوش آباد بزرگترین معماری دستکند جهان است بنابراین باید برای ثبت جهانی این اثر قدم ها و قلم هایمان را محکم تر برداریم و بیشتر تلاش کنیم.

اسماعیل بایبوردی اظهار کرد: مجموعه باستانی  شهر زیرزمینی نوش آباد، منحصر به یک منطقه نیست، بلکه نماد تاریخ و تمدن ایران و هویت ملی همه ایرانیان است که زبانزد خاص و عام و افتخارآفرین برای جهانیان است.

وی افزود: بنا به اسناد تاریخی، شهرزیرزمینی نوش آباد زمانی در وصل جان ها نقش آفرینی کرده است، امروز ما و دیگر مردمان به عنوان میراث داران آن باید در  وصف جان ها و دل ها نقش آفرینی کنیم.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل تصریح کرد: تقدیم ۱۵۰ شهید، نشان ازحماسی بودن شهر نوش آباد و نماد ایثار و شهادت این شهر تاریخی است و ثبت ۲۵ اثر ملی، پنج اثر معنوی و ۳۰ خانه تاریخی در این شهر نمادی از تمدن و فرهنگ ایرانیان است.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل حضور گردشگران داخلی و خارجی در منطقه، وجود شهرزیرزمینی نوش آباد است، تاکید کرد: مقاصد گردشگری نظیر شهر زیرزمینی نوش آباد جزو میراث فرهنگی قدیم ایرانیان است و در این خصوص مدیریت هوشمند و دانش پایه این قبیل مناطق ضروری است.

بایبوردی گفت: بعد از این نشست، پیگیری امور قانونی مربوط به ثبت شهر زیرزمینی نوش آباد در فهرست میراث جهانی را به رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان آران و بیدگل تفویض می کنم .

مدیر مجموعه باستانی شهر زیر زمینی نوش آباد گفت: هدف از برگزاری یک نشست اداری توسط انجمن های مردم نهاد در این مکان تاریخی شناسایی دغدغه ها و توسعه صنعت گردشگری این شهر است.

علی طاهری اظهار کرد: از سال ۱۳۸۱ که شهر زیر زمینی نوش آباد کشف شد، تاکید تمام مسئولان ملی و محلی، لایروبی فضای چهار کیلومتری این مجموعه در زیر بافت تاریخی بود تا برای گردشگران قابل بازدید باشد، اما بودجه کافی برای توسعه و معرفی آن اختصاص نیافت، در حالیکه سیلاب وچاه های جذبی به شدت آن را تهدید می کند.

وی  افزود: گردشگران خارجی که شهر زیرزمینی نوش آباد را  با آثار ونکوور کانادا و کاپادوکیه ترکیه مقایسه می کنند، به نوعی اعتراض می کنند که چرا هیچ تلاشی برای تامین زیر ساخت ها و فراهم کردن امکانات گردشگری و معرفی این مجموعه باستانی در سطح جهانی انجام نشده است.

مدیر مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد گفت: با توجه به اینکه کشور برای توسعه صنعت گردشگری برنامه ریزی می کند و کشاورزی دشت کویری نوش آباد با کمبود آب مواجه است، اختصاص بودجه برای شناسایی و احیای مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد و صد اثر مادی و معنوی این شهر، فرصت مناسبی برای توسعه پایدار در منطقه فرهنگی کاشان است.

وی افزود: انتظار است که مسئولان مربوط در سطح شهرستان آران و بیدگل و استان اصفهان، توجه بیشتری نسبت به مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد داشته و در سال آینده برای کسب مجوز و بودجه بیشتر از شرایط فعلی کمک و همکاری کنند.

طاهری خطاب به فرماندار آران و بیدگل، گفت: شهر زیر زمینی نوش آباد اثری منحصر به فرد است که به این وسعت در جهان وجود ندارد، حال که فصل پنجم کاوش از محل اعتبارات شهرداری پرداخت شده و کسی هیچ کمکی به ما نکرده است، بنابراین نیازمند توجه ویژه ای هستیم، تا زیر ساخت ها و بودجه لازم از طریق سرمایه گذار خارجی یا داخلی تامین شود. 

روابط عمومی
توسط: روابط عمومی 1397/12/11
ارسال نظر

نظرات

 1. حسین 1397/12/12

  متاسفام برا شهر و کشور که بخاطر بی پولی اثر به این مهمی باید به این اوضاع دچار بشه.

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

آخرین مقالات

برنامه و پروژه ها

 • بازدید از پروژه عمرانی

  بازدید از پروژه عمرانی

  مشاهده مقاله
 • 🔹دعوت وحضورآقای حسن پور کارشناس ناظرپروژه‌های شهرستان کاشان وآران وبیدگل در ادراه کل راه وشهرسازی استان اصفهان پیرامون ادامه وتکمیل دهانه دوم پل خط راه آهن

  🔹دعوت وحضورآقای حسن پور کارشناس ناظرپروژه‌های شهرستان کاشان وآران وبیدگل در ادراه کل راه وشهرسازی استان اصفهان پیرامون ادامه وتکمیل دهانه دوم پل خط راه آهن

  🔹دعوت وحضورآقای حسن پور کارشناس ناظرپروژه‌های شهرستان کاشان وآران وبیدگل در ادراه کل راه وشهرسازی استان اصفهان پیرامون ادامه وتکمیل دهانه دوم پل خط راه آهن 🔺سه شنبه۱۴۰۰/۶/۱۶

  مشاهده مقاله
 • جلسه ونشست اعضاشورای شهر وسرپرست شهرداری بامهندس عصارزاده ریاست محترم اداره راه وشهرسازی شهرستان

  جلسه ونشست اعضاشورای شهر وسرپرست شهرداری بامهندس عصارزاده ریاست محترم اداره راه وشهرسازی شهرستان

  🔹جلسه ونشست اعضاشورای شهر وسرپرست شهرداری بامهندس عصارزاده ریاست محترم اداره راه وشهرسازی شهرستان درمحل دفترشورای اسلامی شهرنوش اباد پیرامون موضوعات: #پل دهانه دوم ریل راه آهن #مسکن_مهرنوش آباد #جاده_کنارگذر دوشنبه۱۵شهریور

  مشاهده مقاله
 • شروع لکه گیری آسفالت معابر و کوچه های سطح شهر

  شروع لکه گیری آسفالت معابر و کوچه های سطح شهر

  شروع لکه گیری آسفالت معابر و کوچه های سطح شهر بخصوص بافت قدیم و فرسوده با توجه برنامه و اولویت اجرا

  مشاهده مقاله
 • با پیگیری های شورای محترم اسلامی و به همت و همکاری شهرداری نوش آباد و اداره محترم برق شهرستان آران و بیدگل جابجائی و نصب سه اصله تیر برق واقع در معبر بلوار شهید حاج قاسم سلیمانی( محور کاشان -نوش آباد ) با هزینه ای بالغ بر ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال انجام شد.

  با پیگیری های شورای محترم اسلامی و به همت و همکاری شهرداری نوش آباد و اداره محترم برق شهرستان آران و بیدگل جابجائی و نصب سه اصله تیر برق واقع در معبر بلوار شهید حاج قاسم سلیمانی( محور کاشان -نوش آباد ) با هزینه ای بالغ بر ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال انجام شد.

  با پیگیری های شورای محترم اسلامی و به همت و همکاری شهرداری نوش آباد و اداره محترم برق شهرستان آران و بیدگل جابجائی و نصب سه اصله تیر برق واقع در معبر بلوار شهید حاج قاسم سلیمانی( محور کاشان -نوش آباد ) با هزینه ای بالغ بر ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال انجام شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر