توقف فصل پنجم کاوش شهر زیرزمینی نوش آباد

توقف فصل پنجم کاوش شهر زیرزمینی نوش آباد

شهردار نوش آباد گفت: در فصل پنجم کاوش شهر زیرزمینی نوش آباد می خواستیم به ورودی ها و خروجی های بیشتری دسترسی یابیم، اما متاسفانه به علت کمبود اعتبار فعلا کار متوقف شده است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری نوش آباد به نقل از ایسنا-منطقه اصفهان در کاشان، محمود اشرفی در نشستی با فعالان حوزه گردشگری نوش آباد در مجموعه باستانی شهرزیرزمینی نوش آباد، اظهار کرد: خواسته ما به عنوان نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر و انجمن های مردم نهاد این است که ما را در جهت شناسایی، معرفی و کشف مسیر مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد به عنوان بزرگترین معماری دستکند جهان حمایت کنید.

وی افزود: شهروندان و آنهایی که عضو انجمن های مردم نهاد هستند فراتر از توسعه شهر برای توسعه و پیشرفت کشور و تمدن ایران تلاش می کنند، اما انتظار این است که مورد حمایت مسئولان مربوط باشند.

شهردار نوش آباد افزود: در بودجه سال 97  شهرداری نوش آباد، دو میلیارد ریال اعتبار برای کاوش شهر زیرزمینی تصویب کردیم و مازاد بر آن، یک میلیارد ریال در ردیف دیگری برای مخارج جانبی این مجموعه باستانی اختصاص دادیم.

وی تاکید کرد: در فصل پنجم کاوش، این اعتبار را هزینه کردیم و می خواستیم به ورودی ها و خروجی های بیشتری دسترسی پیدا کنیم تا بتوانیم به شایستگی از آن استقبال کنیم، اما متاسفانه به علت کمبود اعتبار فعلا کار متوقف شده است.

در ادامه فرماندار شهرستان آران و بیدگل گفت:  شهرزیرزمینی نوش آباد بزرگترین معماری دستکند جهان است بنابراین باید برای ثبت جهانی این اثر قدم ها و قلم هایمان را محکم تر برداریم و بیشتر تلاش کنیم.

اسماعیل بایبوردی اظهار کرد: مجموعه باستانی  شهر زیرزمینی نوش آباد، منحصر به یک منطقه نیست، بلکه نماد تاریخ و تمدن ایران و هویت ملی همه ایرانیان است که زبانزد خاص و عام و افتخارآفرین برای جهانیان است.

وی افزود: بنا به اسناد تاریخی، شهرزیرزمینی نوش آباد زمانی در وصل جان ها نقش آفرینی کرده است، امروز ما و دیگر مردمان به عنوان میراث داران آن باید در  وصف جان ها و دل ها نقش آفرینی کنیم.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل تصریح کرد: تقدیم ۱۵۰ شهید، نشان ازحماسی بودن شهر نوش آباد و نماد ایثار و شهادت این شهر تاریخی است و ثبت ۲۵ اثر ملی، پنج اثر معنوی و ۳۰ خانه تاریخی در این شهر نمادی از تمدن و فرهنگ ایرانیان است.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل حضور گردشگران داخلی و خارجی در منطقه، وجود شهرزیرزمینی نوش آباد است، تاکید کرد: مقاصد گردشگری نظیر شهر زیرزمینی نوش آباد جزو میراث فرهنگی قدیم ایرانیان است و در این خصوص مدیریت هوشمند و دانش پایه این قبیل مناطق ضروری است.

بایبوردی گفت: بعد از این نشست، پیگیری امور قانونی مربوط به ثبت شهر زیرزمینی نوش آباد در فهرست میراث جهانی را به رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان آران و بیدگل تفویض می کنم .

مدیر مجموعه باستانی شهر زیر زمینی نوش آباد گفت: هدف از برگزاری یک نشست اداری توسط انجمن های مردم نهاد در این مکان تاریخی شناسایی دغدغه ها و توسعه صنعت گردشگری این شهر است.

علی طاهری اظهار کرد: از سال ۱۳۸۱ که شهر زیر زمینی نوش آباد کشف شد، تاکید تمام مسئولان ملی و محلی، لایروبی فضای چهار کیلومتری این مجموعه در زیر بافت تاریخی بود تا برای گردشگران قابل بازدید باشد، اما بودجه کافی برای توسعه و معرفی آن اختصاص نیافت، در حالیکه سیلاب وچاه های جذبی به شدت آن را تهدید می کند.

وی  افزود: گردشگران خارجی که شهر زیرزمینی نوش آباد را  با آثار ونکوور کانادا و کاپادوکیه ترکیه مقایسه می کنند، به نوعی اعتراض می کنند که چرا هیچ تلاشی برای تامین زیر ساخت ها و فراهم کردن امکانات گردشگری و معرفی این مجموعه باستانی در سطح جهانی انجام نشده است.

مدیر مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد گفت: با توجه به اینکه کشور برای توسعه صنعت گردشگری برنامه ریزی می کند و کشاورزی دشت کویری نوش آباد با کمبود آب مواجه است، اختصاص بودجه برای شناسایی و احیای مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد و صد اثر مادی و معنوی این شهر، فرصت مناسبی برای توسعه پایدار در منطقه فرهنگی کاشان است.

وی افزود: انتظار است که مسئولان مربوط در سطح شهرستان آران و بیدگل و استان اصفهان، توجه بیشتری نسبت به مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد داشته و در سال آینده برای کسب مجوز و بودجه بیشتر از شرایط فعلی کمک و همکاری کنند.

طاهری خطاب به فرماندار آران و بیدگل، گفت: شهر زیر زمینی نوش آباد اثری منحصر به فرد است که به این وسعت در جهان وجود ندارد، حال که فصل پنجم کاوش از محل اعتبارات شهرداری پرداخت شده و کسی هیچ کمکی به ما نکرده است، بنابراین نیازمند توجه ویژه ای هستیم، تا زیر ساخت ها و بودجه لازم از طریق سرمایه گذار خارجی یا داخلی تامین شود. 

روابط عمومی
توسط: روابط عمومی 1397/12/11
ارسال نظر

نظرات

 1. حسین 1397/12/12

  متاسفام برا شهر و کشور که بخاطر بی پولی اثر به این مهمی باید به این اوضاع دچار بشه.

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

برنامه و پروژه ها

 • آغاز عملیات عمرانی بلوک فرش کوچه شهروند 2

  آغاز عملیات عمرانی بلوک فرش کوچه شهروند 2

  آغاز عملیات عمرانی بلوک فرش کوچه شهروند 2

  مشاهده مقاله
 • ششمین مصاحبه مدیر روابط عمومی شهرداری با شهردار محترم شهر نوش آباد

  ششمین مصاحبه مدیر روابط عمومی شهرداری با شهردار محترم شهر نوش آباد

  ششمین مصاحبه مدیر روابط عمومی شهرداری با شهردار محترم شهر نوش آباد ‏ورودی شهر نوش آباد از کاشان ایمن می شود

  مشاهده مقاله
 • از سری برنامه های مناسبتی ایام الله دهه فجر ۹۹ تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات رسانی شایان توجه رانندگان تاکسی خطی نوش آباد

  از سری برنامه های مناسبتی ایام الله دهه فجر ۹۹ تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات رسانی شایان توجه رانندگان تاکسی خطی نوش آباد

  تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات رسانی شایان توجه رانندگان تاکسی خطی نوش آباد و اهداء لوح تقدیر با حضور شهردار محترم،رییس محترم شورای اسلامی شهر ، مدیر خدمات شهری و مسئول حمل و نقل شهرداری.

  مشاهده مقاله
 • افتتاح پروژه عمرانی جدولگذاری و آسفالت معابرشهرک مسکونی حسن آباد بمناسبت ایام الله دهه فجر

  افتتاح پروژه عمرانی جدولگذاری و آسفالت معابرشهرک مسکونی حسن آباد بمناسبت ایام الله دهه فجر

  افتتاح پروژه عمرانی جدولگذاری و آسفالت معابرشهرک مسکونی حسن آباد بمناسبت ایام الله دهه فجر

  مشاهده مقاله
 • نصب سیستم جامع شهرسازی

  نصب سیستم جامع شهرسازی

  در راستای بروز نمودن سیستم های نرم افزاری شهرداری طی توافق با سازمان همیاری شهرداریهای استان اصفهان(همیارشهر)اقدام به نصب سیستم جامع شهرسازی بروز نمود در این خصوص خدمات شهرداری به شهروندان با سرعت بالاتر و دقت لازمه صورت می گیرد. شهردار نوش آباد اظهار داشت در راه تکریم ارباب رجوع از سه سال گذشته سیستم های نرم افزاری جدیدی به منظور ارتقاء وضعیت اداری شهرداری خریداری و نصب گردیده است و از کاربران تقاضای خدمات به موقع را در تحقق اهداف پیش رو نموده که اتلاف وقت و بروکراسی طولانی در امور اداری شهرداری یکی از نگرانیهای مجموعه بوده است؛امید است با اینگونه اقدمات در سالهای آتی شهرداری بصورت الکترونیک خدمات خود را سرعت بخشیده تا انتظارات شهروندان از این مجموعه خدماتی مرتفع گردد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر