توقف فصل پنجم کاوش شهر زیرزمینی نوش آباد

توقف فصل پنجم کاوش شهر زیرزمینی نوش آباد

شهردار نوش آباد گفت: در فصل پنجم کاوش شهر زیرزمینی نوش آباد می خواستیم به ورودی ها و خروجی های بیشتری دسترسی یابیم، اما متاسفانه به علت کمبود اعتبار فعلا کار متوقف شده است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری نوش آباد به نقل از ایسنا-منطقه اصفهان در کاشان، محمود اشرفی در نشستی با فعالان حوزه گردشگری نوش آباد در مجموعه باستانی شهرزیرزمینی نوش آباد، اظهار کرد: خواسته ما به عنوان نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر و انجمن های مردم نهاد این است که ما را در جهت شناسایی، معرفی و کشف مسیر مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد به عنوان بزرگترین معماری دستکند جهان حمایت کنید.

وی افزود: شهروندان و آنهایی که عضو انجمن های مردم نهاد هستند فراتر از توسعه شهر برای توسعه و پیشرفت کشور و تمدن ایران تلاش می کنند، اما انتظار این است که مورد حمایت مسئولان مربوط باشند.

شهردار نوش آباد افزود: در بودجه سال 97  شهرداری نوش آباد، دو میلیارد ریال اعتبار برای کاوش شهر زیرزمینی تصویب کردیم و مازاد بر آن، یک میلیارد ریال در ردیف دیگری برای مخارج جانبی این مجموعه باستانی اختصاص دادیم.

وی تاکید کرد: در فصل پنجم کاوش، این اعتبار را هزینه کردیم و می خواستیم به ورودی ها و خروجی های بیشتری دسترسی پیدا کنیم تا بتوانیم به شایستگی از آن استقبال کنیم، اما متاسفانه به علت کمبود اعتبار فعلا کار متوقف شده است.

در ادامه فرماندار شهرستان آران و بیدگل گفت:  شهرزیرزمینی نوش آباد بزرگترین معماری دستکند جهان است بنابراین باید برای ثبت جهانی این اثر قدم ها و قلم هایمان را محکم تر برداریم و بیشتر تلاش کنیم.

اسماعیل بایبوردی اظهار کرد: مجموعه باستانی  شهر زیرزمینی نوش آباد، منحصر به یک منطقه نیست، بلکه نماد تاریخ و تمدن ایران و هویت ملی همه ایرانیان است که زبانزد خاص و عام و افتخارآفرین برای جهانیان است.

وی افزود: بنا به اسناد تاریخی، شهرزیرزمینی نوش آباد زمانی در وصل جان ها نقش آفرینی کرده است، امروز ما و دیگر مردمان به عنوان میراث داران آن باید در  وصف جان ها و دل ها نقش آفرینی کنیم.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل تصریح کرد: تقدیم ۱۵۰ شهید، نشان ازحماسی بودن شهر نوش آباد و نماد ایثار و شهادت این شهر تاریخی است و ثبت ۲۵ اثر ملی، پنج اثر معنوی و ۳۰ خانه تاریخی در این شهر نمادی از تمدن و فرهنگ ایرانیان است.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل حضور گردشگران داخلی و خارجی در منطقه، وجود شهرزیرزمینی نوش آباد است، تاکید کرد: مقاصد گردشگری نظیر شهر زیرزمینی نوش آباد جزو میراث فرهنگی قدیم ایرانیان است و در این خصوص مدیریت هوشمند و دانش پایه این قبیل مناطق ضروری است.

بایبوردی گفت: بعد از این نشست، پیگیری امور قانونی مربوط به ثبت شهر زیرزمینی نوش آباد در فهرست میراث جهانی را به رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان آران و بیدگل تفویض می کنم .

مدیر مجموعه باستانی شهر زیر زمینی نوش آباد گفت: هدف از برگزاری یک نشست اداری توسط انجمن های مردم نهاد در این مکان تاریخی شناسایی دغدغه ها و توسعه صنعت گردشگری این شهر است.

علی طاهری اظهار کرد: از سال ۱۳۸۱ که شهر زیر زمینی نوش آباد کشف شد، تاکید تمام مسئولان ملی و محلی، لایروبی فضای چهار کیلومتری این مجموعه در زیر بافت تاریخی بود تا برای گردشگران قابل بازدید باشد، اما بودجه کافی برای توسعه و معرفی آن اختصاص نیافت، در حالیکه سیلاب وچاه های جذبی به شدت آن را تهدید می کند.

وی  افزود: گردشگران خارجی که شهر زیرزمینی نوش آباد را  با آثار ونکوور کانادا و کاپادوکیه ترکیه مقایسه می کنند، به نوعی اعتراض می کنند که چرا هیچ تلاشی برای تامین زیر ساخت ها و فراهم کردن امکانات گردشگری و معرفی این مجموعه باستانی در سطح جهانی انجام نشده است.

مدیر مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد گفت: با توجه به اینکه کشور برای توسعه صنعت گردشگری برنامه ریزی می کند و کشاورزی دشت کویری نوش آباد با کمبود آب مواجه است، اختصاص بودجه برای شناسایی و احیای مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد و صد اثر مادی و معنوی این شهر، فرصت مناسبی برای توسعه پایدار در منطقه فرهنگی کاشان است.

وی افزود: انتظار است که مسئولان مربوط در سطح شهرستان آران و بیدگل و استان اصفهان، توجه بیشتری نسبت به مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد داشته و در سال آینده برای کسب مجوز و بودجه بیشتر از شرایط فعلی کمک و همکاری کنند.

طاهری خطاب به فرماندار آران و بیدگل، گفت: شهر زیر زمینی نوش آباد اثری منحصر به فرد است که به این وسعت در جهان وجود ندارد، حال که فصل پنجم کاوش از محل اعتبارات شهرداری پرداخت شده و کسی هیچ کمکی به ما نکرده است، بنابراین نیازمند توجه ویژه ای هستیم، تا زیر ساخت ها و بودجه لازم از طریق سرمایه گذار خارجی یا داخلی تامین شود. 

روابط عمومی
توسط: روابط عمومی 1397/12/11
ارسال نظر

نظرات

 1. حسین 1397/12/12

  متاسفام برا شهر و کشور که بخاطر بی پولی اثر به این مهمی باید به این اوضاع دچار بشه.

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

برنامه و پروژه ها

 • حضور جناب آقای دکتر عزیزی مدیر کل پایگاه های میراث فرهنگی کشور در محل پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد و نشست صمیمانه با مسئولین شهر و گفتگو و تبادل نظر در خصوص آثار تاریخی، میراث فرهنگی و گردشگری شهر نوش آباد و تخصیص اعتبارات و بودجه لازم جهت ساماندهی، مرمت و بهره برداری از چندین پروژه میراثی

  حضور جناب آقای دکتر عزیزی مدیر کل پایگاه های میراث فرهنگی کشور در محل پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد و نشست صمیمانه با مسئولین شهر و گفتگو و تبادل نظر در خصوص آثار تاریخی، میراث فرهنگی و گردشگری شهر نوش آباد و تخصیص اعتبارات و بودجه لازم جهت ساماندهی، مرمت و بهره برداری از چندین پروژه میراثی

  حضور جناب آقای دکتر عزیزی مدیر کل پایگاه های میراث فرهنگی کشور در محل پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد و نشست صمیمانه با مسئولین شهر و گفتگو و تبادل نظر در خصوص آثار تاریخی، میراث فرهنگی و گردشگری شهر نوش آباد و تخصیص اعتبارات و بودجه لازم جهت ساماندهی، مرمت و بهره برداری از چندین پروژه میراثی 🔺دوشنبه دوازدهم خردادماه ۹۹ در محل سالن جلسات پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد

  مشاهده مقاله
 • پیگیری شهردار محترم و شورای اسلامی شهر جهت رفع موارد ترافیکی بلوار ایثارگران،با حضور جناب آقای مهندس آقابیگی(معاون محترم فنی فرماندار) و جناب سرگرد نژاد حسینی رئیس پلیس محترم راهور شهرستان پنج شنبه مورخ ۹۹/۳/۸

  پیگیری شهردار محترم و شورای اسلامی شهر جهت رفع موارد ترافیکی بلوار ایثارگران،با حضور جناب آقای مهندس آقابیگی(معاون محترم فنی فرماندار) و جناب سرگرد نژاد حسینی رئیس پلیس محترم راهور شهرستان پنج شنبه مورخ ۹۹/۳/۸

  پیگیری شهردار محترم و شورای اسلامی شهر جهت رفع موارد ترافیکی بلوار ایثارگران،با حضور جناب آقای مهندس آقابیگی(معاون محترم فنی فرماندار) و جناب سرگرد نژاد حسینی رئیس پلیس محترم راهور شهرستان پنج شنبه مورخ ۹۹/۳/۸

  مشاهده مقاله
 • نشست مشترک میراث فرهنگی،شورا و شهرداری پیرامون هماهنگی جهت انجام پروژه های عمرانی شهر نوش آباد.  ۱۱ خرداد ۹۹

  نشست مشترک میراث فرهنگی،شورا و شهرداری پیرامون هماهنگی جهت انجام پروژه های عمرانی شهر نوش آباد. ۱۱ خرداد ۹۹

  نشست مشترک میراث فرهنگی،شورا و شهرداری پیرامون هماهنگی جهت انجام پروژه های عمرانی شهر نوش آباد. ۱۱ خرداد ۹۹

  مشاهده مقاله
 • شروع عملیات عمرانی سطح شهر با اجرای پروژه کانیوگذاری کوچه شهروند دوم

  شروع عملیات عمرانی سطح شهر با اجرای پروژه کانیوگذاری کوچه شهروند دوم

  شروع عملیات عمرانی با اجرای کانیوگذاری کوچه شهروند دوم ، واقع در بلوار شهید شمس آبادی روبروی شهرداری.... ۱۸ اردیبهشت ماه نود و نه

  مشاهده مقاله
 • بررسی مسائل و مشکلات امور ورزش نوش آباد و پیگیری جذب اعتبارات لازم به منظور ساخت خانه ورزش نوش آباد

  بررسی مسائل و مشکلات امور ورزش نوش آباد و پیگیری جذب اعتبارات لازم به منظور ساخت خانه ورزش نوش آباد

  نشست اعضای شورای شهر و شهردار نوش آباد با آقای فرد نژاد رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان، آقای فتاحی مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان و آقای سجادی نماینده شورا در امور ورزش نوش آباد با موضوع بررسی مسائل و مشکلات امور ورزش نوش آباد و پیگیری جذب اعتبارات لازم به منظور ساخت خانه ورزش نوش آباد

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر