ثبت جهانی شهر زیرزمینی نوش آباد از اولویت‌های دوستداران میراث فرهنگی باشد

ثبت جهانی شهر زیرزمینی نوش آباد از اولویت‌های دوستداران میراث فرهنگی باشد

خبرگزاری ایمنا: شهردار نوش آباد گفت: ثبت جهانی مجموعه باستانی شهرزیرزمینی نوش آباد بایستی اولویت اول انجمن دوستدارا میراث فرهنگی و مفاخر این شهر باشد و با استفاده از تمام ظرفیت های قانونی آن را پیگیری کنند.

به گزارش خبرنگار ایمنا از کاشان، علی اصغر شقایقی در آیین معارفه هئیت مدیره جدید انجمن دوستداران آثار تاریخی نوش آباد افزود: شهر زیرزمینی کاپادوکیه ترکیه، نمونه خوبی برای مدیریت شهرزیرزمینی نوش آباد است و بایستی در یک فرصت مطالعاتی، مدیریت کاپادوکیه را الگو برداری کرد.
به گفته وی، همه بافت های تاریخی در یک شهر، را نمی توان حفظ کرد ولی بایستی آثار شاخص را به عنوان نماد فرهنگ و تمدن ایران اسلامی، نگهداری کرده و به آن افتخار کنیم. 
شهردار نوش آباد اظهار داشت: انجمن دوستداران آثار تاریخی و شورای اسلامی شهر نوش آباد، دو سازمان مردم نهاد هستند که می توانند مسیر توسعه و پیشرفت را با جلب و جذب فکر و اندیشه شهروندان و نخبگان هموار کنند.
وی تاکید کرد: مدیریت های رسمی، تغییر می کند اما انجمن های مردم نهاد،در شهرها باقی می مانند و بایستی اختلاف نظرها را به نفع توسعه شهر صبورانه تحمل و مدیریت کنیم.
شقایقی گفت: هرچند اختلاف نظرها در جامعه انسانی قطعی است اما دامن زدن به این تفاوت دیدگاه ها باعث معطل ماندن و مخدوش شدن برنامه های بلند مدت می شود.
ناصر محرابی عضو شورای اسلامی شهر نوش آباد نیز گفت: تشکیل آیین معارفه هئیت مدیره انجمن دوستداران آثار تاریخی در سالن شورای شهر، حامل پیام روشنی برای همکاری دو نهاد مردمی است.
وی افزود: بقای سازمان های مردم نهاد به ایمان و عشقی است که اعضای آن به کارخود دارند و امیدواریم بتوانیم این مسیر را با همدلی و همکاری به درستی طی کنیم.
وی تصریح کرد: انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر نوش آباد، از جمله انجمن های فعال و شناخته شده در کشور است و این افتخاری برای همه شهروندان این شهر است. 
محرابی اظهار داشت: نباید خود را محدود به تعداد آثار شناخته شده کنیم بلکه باید برای توسعه صنعت گردشگری به ویژه گردشگری مذهبی در نوش آباد با همه امکانات موجود تلاش کنیم.
همچنین حمید سقایی مدیر عامل جدید انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر نوش آباد گفت: عضویت در سازمان های مردم نهاد، نشانه بلوغ فکری، نوع دوستی و علاقه مندی برای مشارکت در توسعه و پیشرفت کشور است.
وی افزود: فعالیت انجمن های مردم نهاد با پشتوانه دستگاه‌های دولتی و رسمی می تواند منجر به توسعه پایدار کشور می شود.
به گفته مدیر عامل جدید انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر نوش آباد فلسفه وجودی سازمان های مردم نهاد، به عنوان یک نهاد مستقل می تواند یک بازوی حمایتی دستگاه های اجرایی باشد و اهداف آنها را به طور غیررسمی پیگیری کند. 
وی اظهار داشت: انجمن های مردمی، توسعه را از منظر خود تعریف می کنند و بحث تقابل با نهادهای دولتی نیست اما هرچه ارتباط متولیان رسمی با سازمان های مردم نهاد کم شود، اختلاف دیدگاهها بیشتر خواهد شد.
سقایی گفت: انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر نوش آباد در سال ۱۳۸۰ تشکیل شد و ماه جاری، ششمین دوره انتخابات هئیت مدیره برگزار شد که سعید آقایی، حمید انصاری فر، میثم حسان، امیر کدخدایی، سید محمد علوی، عباس غمخوار، یاسر نصیری فر و سیدمحمد مرکبی به عنوان اعضای هئیت مدیره برگزیده شدند.
سقایی افزود: تلاش برای شناسایی و کشف شهرسوخته، گسترش مطالعات علمی و دانشگاهی برای معرفی شهر زیرزمینی نوش آباد و پیگیری ثبت این مجموعه، از جمله برنامه های انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر نوش آباد در دوره جدید خواهد بود.

لينك ايمنا

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/01/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

برنامه و پروژه ها

 • مخلوط ریزی و زیر سازی معابر شهرک صنعتی انصار .

  مخلوط ریزی و زیر سازی معابر شهرک صنعتی انصار .

  مخلوط ریزی و زیر سازی معابر شهرک صنعتی انصار .

  مشاهده مقاله
 • اجرای بلوک فرش پیاده روی ضلع شمالی بلوار شمس آبادی

  اجرای بلوک فرش پیاده روی ضلع شمالی بلوار شمس آبادی

  اجرای بلوک فرش پیاده روی ضلع شمالی بلوار شمس آبادی

  مشاهده مقاله
 • اتمام سقف بتونی منبع آب ذخیره به مسا حت 125 متر مربع .

  اتمام سقف بتونی منبع آب ذخیره به مسا حت 125 متر مربع .

  اتمام سقف بتونی منبع آب ذخیره به مسا حت 125 متر مربع .

  مشاهده مقاله
 • شروع به کار ساخت سرویس بهداشتی پارک شهرداری

  شروع به کار ساخت سرویس بهداشتی پارک شهرداری

  شروع به کار ساخت سرویس بهداشتی پارک شهرداری

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر