پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی در نوش آباد راه اندازی می شود

پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی در نوش آباد راه اندازی می شود

عباس متولی سرپرست اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل در روز شنبه در گفتگو یی با اویی نیوز از بازدید مدیر کل امور پایگاههای میراث فرهنگی کشور از شهر تاریخی نوش آباد خبر داد .

در حاشیه این بازدید که عصر جمعه انجام شد مهندس عزیزی مدیر کل  امور پایگاههای کشور در خصوص راه اندازی پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد قول مساعد دادند ایشان افزود با وجود اینکه سازمان میراث فرهنگی تصمیم به ایجاد و افزایش  هیچگونه پایگاهی ندارد ولی بدلیل وجود شهر زیر زمینی اویی و دیگر آثار ارزشمند تاریخی این شهر ، شهر تاریخی نوش آباد نیازمند این پایگاه پژوهشی میباشد .

متولی گفت پایگاههای میراث فرهنگی و گردشگری بمنظور تحقق نظا ممند اهداف و ماموریتهای سازمان در ارتباط با آثار ، مکانها و موضوعات خاص حسب بند د ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم  اقتصادی  ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایجاد میشود این پایگاهها برای ایجاد سهولت و سرعت در امور اداری ، فنی ، پژوهشی ، مکانهای ویژه تاریخی ، فرهنگی و طبیعی تاسیس و در آن از نیروهای تخصصی برجسته برای انجام فعالیتهای علمی در این اماکن استفاده میگردد .

ایشان افزود فراهم آوردن شرایط حفاظت ، پژوهش ، مرمت و احیا مستمر ، تهیه برنامه های مدیریتی ، تداوم آموزش در حین اجرا و ایجاد هماهنگی در اجرای فعالیت ، پایگاهها بر اساس پلان مدیریتی از جمله اهداف این پایگاهها میباشد .

سرپرست اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل گفت نوش آباد از جمله مناطق باستانی ایران با سابقه تمدنی چند هزار ساله میباشد . که وجود تعداد زیادی محوطه های باستانی و آثار تاریخی بر جای مانده از دوره های مختلف ، بویژه معماری منحصر بفرد شهر زیر مینی نوش آباد و … ، در این شهر و همچنین اشارت متون تاریخی به آبادانی و رونق نوش آباد در دوران پیش از اسلام و دوره های اسلامی گویای دوره تاریخی ان است لذا راه اندازی پایگاه پژوهشی به عنوان بازوهای پژوهشی و اجرایی سازمان میراث فرهنگی در خصوص بررسی منسجم در محوطه و بافتهای تاریخی بمنظور پژوهش ، مستند نگاری ، مرمت و… میباشد که راه اندازی حجم بالای آثار میتواند پیامدهای مثبتی در حفظ و صیانت از تمدن باشکوه باشد .

در این دیدار چند ساعته آقای مهندس عزیزی به همراه اعضای شورای اسلامی شهر نوش آباد و انجمن دوستداران میراث فرهنگی نوش آباد از گلزار شهدا و نمایشگاههای محرم بازدید نمودند همچنین در حاشیه بازدید از خانه تاریخی ذبیح ا… ارباب ( پایگاه یگان حفاظت میراث فرهنگی ) نیز بر لزوم مرمت این بنا بمنظور بهره برداری به عنوان محل پایگاه پژوهشی تاکید کرد عباس متولی افزود احداث پایگاه پژوهشی از چندین سال پیش از طریق انجمن دوستداران و مفاخر فرهنگی نوش آباد پیگیری شده بود که باید از پیگیری این عزیزان تقدیر و تشکر نمود چراکه همراهی و همکاری این عزیزان در حفظ و صیانت از آثار تاریخی نوش آباد  در زمینه های مختلف همواره باعث دلگرمی ما  بوده است .

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/01/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

برنامه و پروژه ها

 • شروع عملیات عمرانی سطح شهر با اجرای پروژه کانیوگذاری کوچه شهروند دوم

  شروع عملیات عمرانی سطح شهر با اجرای پروژه کانیوگذاری کوچه شهروند دوم

  شروع عملیات عمرانی با اجرای کانیوگذاری کوچه شهروند دوم ، واقع در بلوار شهید شمس آبادی روبروی شهرداری.... ۱۸ اردیبهشت ماه نود و نه

  مشاهده مقاله
 • بررسی مسائل و مشکلات امور ورزش نوش آباد و پیگیری جذب اعتبارات لازم به منظور ساخت خانه ورزش نوش آباد

  بررسی مسائل و مشکلات امور ورزش نوش آباد و پیگیری جذب اعتبارات لازم به منظور ساخت خانه ورزش نوش آباد

  نشست اعضای شورای شهر و شهردار نوش آباد با آقای فرد نژاد رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان، آقای فتاحی مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان و آقای سجادی نماینده شورا در امور ورزش نوش آباد با موضوع بررسی مسائل و مشکلات امور ورزش نوش آباد و پیگیری جذب اعتبارات لازم به منظور ساخت خانه ورزش نوش آباد

  مشاهده مقاله
 • مخلوط ریزی و زیر سازی معابر شهرک صنعتی انصار .

  مخلوط ریزی و زیر سازی معابر شهرک صنعتی انصار .

  مخلوط ریزی و زیر سازی معابر شهرک صنعتی انصار .

  مشاهده مقاله
 • اجرای بلوک فرش پیاده روی ضلع شمالی بلوار شمس آبادی

  اجرای بلوک فرش پیاده روی ضلع شمالی بلوار شمس آبادی

  اجرای بلوک فرش پیاده روی ضلع شمالی بلوار شمس آبادی

  مشاهده مقاله
 • اتمام سقف بتونی منبع آب ذخیره به مسا حت 125 متر مربع .

  اتمام سقف بتونی منبع آب ذخیره به مسا حت 125 متر مربع .

  اتمام سقف بتونی منبع آب ذخیره به مسا حت 125 متر مربع .

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر